Veronika Grézlová z CEITEC VUT získala Cenu Wernera von Siemense

Celkem 26 nejlepších mladých vědců, studentů a pedagogů převzalo ocenění ve 21. ročníku prestižní vědecké soutěže Cena Wernera von Siemense. Český Siemens v ní ocenil projekty z oblasti technických a přírodovědných oborů ve čtyřech kategoriích. Mezi oceněnými je i Veronika Grézlová, PhD studentka z výzkumné skupiny Pokročilé Biomateriály Lucy Vojtová. Se svou diplomovou prací na téma Optimalizace antibakteriálních vlastností polymer-fosfátových kostních výplní se umístila na 3. místě v kategorii Nejlepší diplomová práce. 

Veronika Grézlová z CEITEC VUT získala Cenu Wernera von Siemense

Veronika Grézlová se ve své diplomové práci zabývá nahrazováním antibiotik v injektovatelných kostních cementech nekovovými nanočásticemi selenu. Keramické kostní výplně na bázi hydroxyapatitu, podobající se chemickou strukturou kosti, se využívají v ortopedii, zubním lékařství nebo traumatologii. V okolí výplně mohou vznikat záněty kostí, které se řeší přidáním antibiotik do keramických materiálů. Nekovové nanočástice selenu jsou antibakteriální a specificky účinné nejen proti zlatému stafylokoku, ale také proti jeho speciální formě rezistentní na antibiotikum methicilin. Selen je stopový prvek nacházející se v lidském organismu, tělo ho proto přijímá lépe než antibiotikum, které má nežádoucí vedlejší účinky. Přídavek selenu také pozitivně ovlivňuje mechanické vlastnosti cementu. Materiál je díky němu pevnější, rychleji vytvrzený a jednodušeji aplikovatelný injekční jehlou. Díky výše uvedeným vlastnostem může být nové antibakteriální lepidlo s přídavkem selenových nanočástic vhodné jako výplň pro léčbu kostní infekce (osteomyelitidy) nejčastěji vznikající kolem kloubních endoprotéz během jejich reoperací.

Výsledky práce Veroniky Grézlové mohou být využity v rekonstrukční chirurgii, ortopedii, traumatologii a implantologii. Kostní cement se selenovými nanočásticemi může pomoci nahradit antibiotika a zabránit tak vzniku rezistence, případně alergie. Jelikož je účinek antibiotik při perorálním užívání systémový, musí být opakovaně podána vyšší dávka. Při aplikaci kostního cementu by však mohla vystačit pouze jedna dávka s pomalým uvolňováním antibakteriálního selenu. Nový antibakteriální kostní cement může být mini-invazivně injekčně aplikován k vyplnění kostních defektů, případně lepení implantátů nebo i tříštivých zlomenin. Autorka práce věří, že se její práce podaří v budoucnu i uplatnit v reálném životě: „Chtěla bych se podílet na výrobě zdraví prospěšného produktu, který projde veškerými testy a prosadí se v praxi, " uzavřela úspěná studentka a absolventka Fakulty chemické VUT v Brně.